Το 2ο ΓΕΛ ενημερώνεται για την Οδική Ασφάλεια

Μια ενδιαφέρουσα ενημερωτική συνάντηση είχαν την Τετάρτη 14/2/2024 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 2ου ΓΕΛ με τον Αξιωματικό της Τροχαίας Ν. Τρικάλων και συγκεκριμένα τον κ. Γκούτσια Αχιλλέα Αστυνόμο Β΄ ο οποίος και τους ενημέρωσε για θέματα Οδικής Ασφάλειας και Κυκλοφοριακής Αγωγής.
Οι μαθητές μας κινούνται καθημερινά στο δρόμο ως πεζοί, ποδηλάτες, οδηγοί, χρησιμοποιούν ποδήλατα, ηλεκτρικά πατίνια, αυτοκίνητα και διασχίζουν διαβάσεις πεζών. Χρησιμοποιούν ζώνη ασφαλείας; Ξέρουν να «διαβάζουν» τους φανάρια και τα σήματα των τροχονόμων; Ο αερόσακος; Το κράνος; Τι γίνεται με τα ηλεκτρικά πατίνια; Πως κινούνται ως πεζοί;

«Η οδική ασφάλεια είναι ζήτημα όλων μας» τόνισε ο κ. Γκούτσιας γιατί «Δεν υπάρχει τροχαίο ατύχημα χωρίς παράβαση του Κ.Ο.Κ.».
Τον ευχαριστούμε θερμά και αυτόν και το Τμήμα Τροχαίας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Τρικάλων που ανταποκρίθηκαν θετικά στο αίτημα του σχολείου μας για την υλοποίηση της δράσης.