Η 1η ΤΟΜΥ Τρικάλων ενημερώνει τους μαθητές του 2ου ΓΕΛ Τρικάλων

Μία σημαντική ενημερωτική δράση για την Ψυχική Υγεία υλοποιήθηκε στο σχολείο μας για τους μαθητές της Γ Λυκείου  σε συνεργασία με την διεπιστημονική ομάδα της 1η ΤΟΜΥ Τρικάλων : τον Κοινωνικό Λειτουργό κ. Ιορδάνη Ντάσκα, την Επισκέπτρια Υγείας κ. Πρεβεδουράκη Σοφία και τις νοσηλεύτριες Βησσάρη Ειρήνη, Πινακούλα Μαρία και Τεντολούρη Βασιλική. Αγχώδεις διαταραχές, διαταραχές διάθεσης και αναφορές   στους τρόπους διαχείρισης ή και καταστολής αγχογόνων συμπτωμάτων (stress, άγχος) που επιβαρύνουν την ψυχολογία των μαθητών συζητήθηκαν από τους μαθητές και τις υποστηρικτικές δομές σε μια προσπάθεια θωράκισης, κατά το δυνατόν,  της ψυχικής υγείας των μαθητών μας και ενόψει των εξετάσεων.

Ευχαριστούμε την 1η ΤΟΜΥ Τρικάλων που αφουγκράστηκε  το αίτημα  των εκπαιδευτικών να στηριχτούν και έμπρακτα οι μαθητές και οι μαθήτριες του  σχολείου μας σε θέματα ψυχικής υγείας  και ανταποκρίθηκε  άμεσα στο κάλεσμα μας  για ενημέρωση.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών του 2ου ΓΕΛ Τρικάλων