Βιωματικό Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ στο 2ο ΓΕΛ Τρικάλων

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11-4-2024,  στο Αμφιθέατρο του 2ου Λυκείου Τρικάλων σεμινάριο ΚΑΡΠΑ για τους μαθητές της Β΄ Τάξης του Λυκείου.

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το σχολείο στο πλαίσιο προγράμματος Αγωγής Υγείας με σχετικό θέμα. Το Βιωματικό σεμινάριο επιμελήθηκε το παράρτημα Τρικάλων της  Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης με τους εθελοντές  διασώστες  κ.  Καλαμπάκα Κωνσταντίνο και Χατζόπουλο Κωνσταντίνο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και  όλοι εξασκήθηκαν πρακτικά κάνοντας ΚΑΡΠΑ στην  κούκλα εξάσκησης   και εξοικειώθηκαν στην  χρήση φορητού απινιδωτή.

Ευχαριστούμε θερμά την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Τρικάλων που ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση και προκάλεσε το έντονο ενδιαφέρον των μαθητών  / τριών  και έδωσε την ευκαιρία σε όλους να κάνουν πρακτική σε τεχνικές ΚΑΡΠΑ.