Ο Δρόμος προς τις Ευρωεκλογές μέσα από τα μάτια των Νέων

Το 2ο ΓΕΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ  συμμετείχε στην Ενημερωτική  εκδήλωση που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια ΑΘΗΝΑ για τις «Ευρωεκλογές μέσα από τα μάτια των νέων μας» που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στο Δημαρχείο Τρικάλων στο πλαίσιο του προγράμματος ” ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ” με εισηγητές τους: Παπαστεργίου Δημήτριο ( Υπουργό Ψηφιακής Διακυβέρνησης), Ζαγοράκη Θεόδωρο ( Ευρωβουλευτή) και Χατζηκαμαγιάννη Βασίλειο ( Επικεφαλή Europe Direct Θεσσαλίας).

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας για την συμμετοχή τους κάνοντας εύστοχες ερωτήσεις στους εισηγητές της εκδήλωσης. Οι μαθητές /τριες που συμμετείχαν είναι οι: Από την Γ’ Λυκείου ο Ιγνάτιος Μίσιος, ο Θανάσης Τσιακμάκης  και η Μαρία Λαφαζάνη και από την Β’ Λυκείου  ο  Αχιλλέας Κούρεντας, η Μαριάννα Κουτσιανά και ο Κωνσταντίνος Πατέρας. Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ζωή Περιστέρη και Ασημίνα Πέτσα. Συγχαρητήρια στα Εκπαιδευτήρια Αθηνά για την εξαιρετική διοργάνωση και στους αξιόλογους ομιλητές της εκδήλωσης.