Ενημέρωση των μαθητών της Β΄ τάξης από το γραφείο Λοιμώξεων του ΓΝΤ

Το γραφείο λοιμώξεων του ΓΝΤ στο 2ο ΓΕΛ Τρικάλων

Πραγματοποιήθηκε στις 13-02-2020 στο 2ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων ενημέρωση των μαθητών της Β΄ τάξης από το γραφείο Λοιμώξεων του ΓΝΤ για τις σεξουαλικά μεταδιδόμενες λοιμώξεις.

Στο πρώτο μισό της εκδήλωσης οι μαθητές/τριες άκουσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις νοσηλεύτριες του γραφείου, κυρίες Καταφυγιώτη Βάσω και Κατσή Χριστίνα, για θέματα που τους αφορούν άμεσα. Συγκεκριμένα με τη βοήθεια οπτικού υλικού παρουσιάστηκαν οι διάφορες μορφές λοιμώξεων, οι αιτίες που τις προκαλούν, τα μέτρα αντισύλληψης και προφύλαξης καθώς και της αντιμετώπισής τους.

Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήματα, να καταθέσουν τις απορίες τους και να πάρουν τις σχετικές και πάντως πειστικές απαντήσεις.

Το σχολείο ευχαριστεί θερμά και δημόσια τις δύο νοσηλεύτριες και θεωρεί ότι:

Η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.
Δεν χρειάζεται να πάθει κανείς για να μάθει.
Η γνώση είναι δύναμη κυρίως όταν αυτή είναι έγκυρη, επιστημονική και έγκαιρη.

Πέτρος Τζίμας